Ši tema skirta paprastiems, bet ne prastiems, rankiniams įrankiams. Atrodo, o ką čia pasakoti. Šiaip, tai mes įsigyjame instrumentus. O kai išmokstame jais naudotis, pritaikome juos sau, perprantame jų charakterį, pamėgstame juos - jie tampa įrankiais. Skirtingai nuo tų, kurie iškeliauja į šiukšlyną ar dar nežinia kur. Ir apie tuos, kurie pasidaromi pačių. Ar bent jau bandymus juos pasidaryti...


Diskinė "V" formos 90 laipsnių kampo freza.

Parašė A.Povilaitis (antanas) 27 Dec 2013
Rankiniai įvairūs įrankiai modeliavimui >>
  
   Vienam mano projektui, glaudžiai susijusiam su modeliavimu, prireikė tokios frezos. Reikia išpjauti nemažai "V" formos griovelių įvairiose medžiagose. Išpjauti laba kokybiškai ir gana tiksliai. Dėtis ji turi į Proxxon FKS zeimeriuką. Pirkti tokios neradau. Nelabai ir tikėjausi. Bandymai užsakyti pagaminti baigėsi fiasko. Meistrų, kurie norėtų, galėtų ir sugebėtų - nebuvo rasta...
   Teks gaminti pačiam, pristabdant eilinį projektą. Šiaip, tai kaip pamatysite, nieko sudėtingo ten nėra. Pradžioje suradau tekintoją ir daviau brėžinį. Ištekino diską su skyle centre, kad galėčiau įstatyti vietoje pjovimo disko. Atsispausdinau frezos dantų išdėstymo šabloną. Freza turės 12 dantų. Priklijavau jį ant metalinio disko pieštukiniais klijais. Pažymėjau žemutines dantų vietas. Ten išgręžiau 3 mm diametro skylutes.


    Toliau jau paprasčiau. Spaudžiu į spaustuvėlius ir metalo pjūkleliu pjaunu pačius dantis. Neskubėdamas, per keletą valandų, gaunu štai tokį frezos korpusą. Truputį dar apdailinu dildėmis ir viskas.

 
   Toliau reikia pasiruošti kietlydinio plokšteles. Šiai frezai pavyko nusipirti labai tinkamas pagal dydį plokšteles. Iš vienos gaunasi 2 dantų ruošiniai. Bet reikia perpjauti jas pusiau. Turiu nusipirkęs nedidelių, deimantų dengtų diskų, bet kaip jie pjaus BK8 kietlydinį - nežinau. Man patarė tik truputį įpjauti ir po to nulaužti...


   Pjovimui naudojau savo mažas frezavimo staklytes. Atsargiai spaudžiau į spaustuvėlius, pjoviau iki pusės ir stuktelėjęs plaktuku nulauždavau. Viskas gana gerai gavosi. Dabar beliko nupjauti braunas, kad gaučiau maždaug 90 laipsnių kampą. Jis tiksliai bus gautas galandant jau padarytą frezą. Čia jau pjoviau per visą gylį. Pasirodo, kad tie deimantiniai diskeliai, pjauna tą kietlydinį, kaip sviestą. Ir be reikalo aš pradžioje bijojau. Vėl užtrukau porą valandų.


   Kad išgauti kitą kampą, neperstatant spaustuvų, iš faneros pasigaminau paprastą šabloną. Paklaida gavosi nedidelė. Maždaug vienas, du laipsniai. Visai sėkmingai pasigaminau štai tokius kietlydinio dantis frezai. Priekyje laukia truputį didesni sunkumai.


        Bus daugiau...
 

Redaguota: 27 Dec 2013 23:42

Atgal

Komentarai

Svečias 29 Dec 2013 02:14
O kodėl 90 laipsnių pirštinė freza netinkama?
Bei ar ne papraščiau imti standartinį diską ir pergaląsti į norimą kampą?


Saulius
A.Povilaitis 29 Dec 2013 14:35
Pirštinė freza tiktų tik tuo atveju, jei būtų naudojamos frezavimo staklės. Beje, gana nemažos. Bet yra dar didesnis pirštinės frezos minusas - maža pastūma. Net esant dideliam pjovimo greičiui, pastūma bus nedidelė. Įvertinus, kad bus apdirbamas ne tik medis, bet ir plastikas bei organinis stiklas, pastūma bus visai menka. Jei pvz. naudojant diskinę frezą detalės apdirbimas truks apie 3 min., tai ją apdirbant pirštukine freza - apie 30 min, o gal net ir daugiau. O įvertinant, kad bus įpjaunamas griovelis per visą ruošinio storį, paliekant tik apie 0,1 mm, užgaląsti tokią frezą galima tik teoriškai. Aišku, galima palikti užlaidą ir pakeitus frezą į graverį, atlikti galutinį apdirbimą. Bet tada visas procesas tampa absurdiškai ilgas ir sudėtingas, o ekonominiu požiūriu visai beprasmiškas.
Pergaląsti negaliu, nes nėra ką pergaląsti :))). Man reikalingas maksimalus griovelio plotis iki 9mm. Vadinasi plokštelė iki užgalandinimo yra 10 mm pločio. Frezos diametras max 80 mm, skylės diametras - 10 mm. Proxxon tokių diskų negamina. Beje ir kiti tikriausiai taip pat. Pergalasti kokią diskinę frezą iš greitapjūvio plieno - ne išeitis. Reikalinga bus vidinė įvorė ir dažni pergalandinimai. Kas nėra jau taip paprasta ir lengva. Žinau iš praktikos, kaip greitai tokios frezos "nusodinamos" ir dingsta apdirbimo švarumas...
Todėl ir darau, kad būtų maksimaliai gerai. Blogai jau savaime gausis :)))

Antanas
Svečias 02 Jan 2014 13:58
Pavarčiau katalogą ir radau beveik tai ko reikia: https://www.toolsshop.ch/media/pdf/en/en187510.pdf
Tik kaina deje apie 500 LTL
A.Povilaitis 03 Jan 2014 00:37
Na, čia esminiai žodžiai du: 500 ir "beveik" :))) Tiek sumokėti ir vis dar kažką konstruoti... Aš irgi buvau panašių radęs. Deja, kol kas tai, man per brangu. Jei būčiau kokia gamykla, tai kitas reikalas. Dabar už plokštelę mokėjau po 1 Lt. Už 12 dantų 6 Lt. Frezos korpusas - 20 Lt. Privirinimas kainuos dar apie 20 Lt. Žinoma, sugaišiu nemažai laiko. Sakykim, su viskuo man kainuos 250 Lt. Tai darydamas pats, aš vis tiek jau būsiu uždirbęs likusius 250 Lt. Svarbu ir tai, kad aš galiu tai pasidaryti pakankamai kokybiškai. Jei negalėčiau, beliktų arba pirkti, arba ieškoti kitokių įdėjų ar technologijų.

Antanas
Svečias 05 Jun 2014 00:07
ar galetu pamatyti jusu jau atliktus darbus, ieskau gabaus meistriuko perdirbti stakles. jei domina parasykit kontaktus

Komentuoti


Paieška

Statistika

Lankėsi per 10 min
  • visi ilsisi
Svečiuojasi: 5 lankytojai(-jų)

Scale Model


Šalys!